שינוי גורמי סוכן

סוכן שינוי, או סוכן שינוי, הוא מישהו שגורם או מאיץ בכוונה או בעקיפין שינוי חברתי, תרבותי או התנהגותי. בגלל חשיבותם, סוכני שינוי הם מושא למחקר מדעי. קפטולוגיה, שפותחה במעבדת הטכנולוגיה המשכנעת של סטנפורד, למשל, חוקרת באופן שיטתי כיצד ניתן להשתמש במוצרי מחשוב אינטראקטיביים כדי להשפיע על המוח.

כוחות מניעים רבים מניעים את התנהגותם של סוכני שינוי. סוכן שמסתגל כל הזמן לפרקטיקות חדשות מקבל לעתים קרובות מוטיבציה למצוא דרכים טובות יותר לעשות דברים. הכוחות המניעים הללו עשויים להיות חיצוניים – מעוצבים על ידי נסיבות שאינן בשליטת הסוכן, כגון מצב החברה או עונות השנה – או פנימיים – מתוך רצון לעשות שינוי.

סוכן שינוי יכול להיות גם טכנולוגיה. קחו בחשבון את השינויים שחלו בעשר השנים האחרונות והרבה מהן הונע מהקדמה טכנולוגית. מההיכרות עם ה-World Wide Web, הדומיננטיות המהירה של מיקרוסופט, הצמיחה וההשפעה של גוגל והרשימה עוד ארוכה. סוכני שינוי טכנולוגיים אלה השפיעו על כל מגזר בחברה על בסיס גלובלי. בשלוש השנים האחרונות חזינו בחומר נפץ משמעותי של תוכנת מחשוב חברתי, אשר כשלעצמה יוצרת שינוי נפיץ והרחבות של רשתות חברתיות הן התופעות הטכנולוגיות הצומחות ביותר מאז כניסת האינטרנט העולמי.

הרשתות החברתיות מתגלות ומשתמשות בדרכים רבות ושונות וכל יישום חדש של המדיום יוצר גל חדש של שינוי. האינטראקציה של סוכני שינוי אנושיים וטכנולוגיים מנצלת את הזעקה החברתית לשינוי ויוצרת מסלולים לא מסורתיים לחולל שינוי. רשתות חברתיות מאפשרות למיליונים להשמיע קול בכל נושא וקול אחד הופך למיליונים במהירות הבזק. כוחם של האנשים הוא באמת מודגם ומתאפשר בעוד ההשפעות של כוחות אלה עדיין לא הוגדרו או התגלו בבירור.

השינוי מגיע בנקודות מפנה שונות. מדע הרשתות החברתיות הממונפות על ידי הטכנולוגיה הראה שנקודות מפנה של שינוי יכולות להתרחש מהר יותר מאי פעם בהינתן הפעלת כלי המחשוב החברתי והטווח. נקודות מפנה של שינוי הן הגעה כאשר מסה קריטית של אנשים מגיעה לרמת השפעה שהופכת למנציחה את עצמה ובפרופורציות גיאומטריות. התופעה הזו מתגלה רק על ידי מספר מפעילי רשתות חברתיות שהחברות בהן הגיעה לנקודת המפנה של אימוץ, כלומר לינקדאין ופייסבוק.

גל השינויים מעורר תאגידים, מוסדות וממשלות למדיום הרשתות החברתיות. מדי יום, עשרות הודעות לעיתונות מכריזות על רשתות חברתיות חדשות המוצגות בכל מגזרי העסקים, הנושאים והגיאוגרפיה, פשוטו כמשמעו. גם ללא רווחים מתעוררים לכוחו של המחשוב החברתי כדי לקדם את מטרותיהם, ליצור קשרים חזקים לחברות שלהם וליצור קול חזק בחברה. דוגמה טובה לעמותה הממנפת את הרשתות החברתיות נקראת כראוי Changemakers.

Changemakers היא יוזמה של Ashoka: Innovators for the Public המתמקדת בעולם החדשנות החברתית הצומח במהירות. הוא מספק פתרונות ומשאבים הדרושים כדי לעזור לכולם להפוך למחוללי שינוי ומציג סיפורים מרתקים החוקרים את העקרונות הבסיסיים של חדשנות חברתית מוצלחת ברחבי העולם.

Changemakers בונה את קהילת ה"קוד הפתוח" העולמית הראשונה בעולם המתחרה על פני הפתרונות החברתיים הטובים ביותר, ולאחר מכן משתפת פעולה כדי לחדד, להעשיר ולהטמיע את הפתרונות הללו. Changemakers מתחילים במתן מסגרת אינטלקטואלית כוללת לתחרויות שיתופיות המפגישות יוזמות של שינוי חברתי אינדיבידואליים למכלול חזק יותר.

כדי לשמור על המסגרת הדינמית, קהילת Changemakers המקוונת מזהה ובוחרת את הפתרונות הטובים ביותר ועוזרת לשכלל אותם. התוצאה היא מסגרות פעולה גלובליות, הנשענות על עבודתם של יזמים חברתיים, שפותחות פעולה משותפת ונראות בקנה מידה עולמי – מה שעושה הבדל גדול, תחום אחר תחום. מבקרי הרעיונות של Changemakers הם תורמים קבועים של פרשנות וניתוח המבטיחים דיון מקוון ער ועשיר.

מודל "פתרונות חברתיים במקורות פתוחים (TM)" נועד לאתגר את המיקוד המסורתי של נושאים כמו סחר בבני אדם ופתרון סכסוכים עם מערך רחב יותר ומלא יותר של בעלי עניין. ככזה, כל אחד מהם משמש פלטפורמה לבניית קהילה מעורבת של מתרגלים ומשקיעים שמעוררת גלים חדשים של חדשנות סביב בעיות שנתקעו בגישות קונבנציונליות. למידע נוסף על Changemakers עבור אל changemakers.net

רשימת היוזמות האחרות בכל המגזרים היא הרבה יותר מדי גדולה מכדי לשתף במאמר, אולם עד עכשיו אתה צריך להסיק את הנקודה העיקרית, השינוי נמצא סביבך. כאינדיבידואלים יש לנו בחירות לעשות בכל יום, כאשר חיינו נפגעים בשינויים מתמידים. יש ביטוי, אנשים לא מתנגדים לשינוי, הם מתנגדים לשינוי. כיחידים הטבע האנושי שלנו אוהב לשלוט בשינויים סביבנו. ריבוי השינויים הטכנולוגיים בחיינו בעשרים השנים האחרונות אפשרה עקומת אימוץ אנושית להשפעות השינוי. אולם הדינמיקה שגורמת להפרעה משמעותית היא שאנו האנשים לומדים להשתמש במדיום של רשתות חברתיות למטרות יצירת שינוי משלנו המאפשר לנו לקבל קולות חזקים יותר ולהשפיע על העולם שלנו. הדינמיקה הזו רק החלה אבל נקודת המפנה תאיץ את השינויים במוסדות ששלטו היסטורית בשינויים שנכפו עלינו, המין האנושי, בעבר.

מה דעתך?Source by Jay Deragon

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.