עיצוב להצלחת מערכת ניהול תרגול – סקירה של ת'רון הווארד "עיצוב כדי לשגשג"

עבודת צוות נחשבת לחוליה החלשה ביותר ברוב הפרקטיקות הרפואיות. עבודת צוות חשובה לא רק כדי לבצע את העבודה אלא גם כדי להרחיב את התרגול שלך מכיוון שתפיסת המטופל את עבודת הצוות היא אחד משני גורמי המפתח ליצירת הפניות (הגורם השני הוא המומחיות שלך). לכן, ממשק משתמש למערכות ניהול משרד רפואי חייב להיות מתוכנן לעבודת צוות.

מאמר זה מרחיב ומסיים את הביקורות הקודמות שלי על שני ספרים העוסקים בעיצוב – "העיצוב של דברים יומיומיים" של דונלד נורמן ו"עיצוב עם המוח בראש" של ג'ף ג'ונסון. שני הספרים הדגישו את חשיבות המודל הרעיוני, העקביות וההיענות. מסתבר שהבנת המודל הרעיוני אין פירושה בהכרח שליטה וגם הספרים של נורמן וגם של ג'ונסון מפסיקים להתייחס לתכנון של מוצרי תוכנה מורכבים המאפשרים עבודת צוות או תחרות.

תחשוב אחורה על איך למדת לשחק שח. מישהו הסביר לך "חייל הולך ככה ואביר הולך ככה. המטרה שלך היא שח-מט למלך." אז, האם ידעת איך לשחק את המשחק? האם תוכל להעריך את מצבך, ההזדמנויות והסיכונים שלך? האם תוכל ליצור אסטרטגיית שיפור? שחמט דורש שנים של תרגול כדי ללמוד לשחק טוב.

כשפונים לרשתות חברתיות וקהילות מקוונות, המושגים של קירות, הערות, שיתוף ולייקים הם כמעט מובנים מאליהם ומיליוני אנשים בגילאים ותרבויות שונות אינם מתקשים להבין את המודל המושגי הבסיסי. עם זאת, רק כמה רשתות עובדות וצומחות בעוד רובן – לא שרדו את ששת החודשים הראשונים שלהן.

ת'רון הווארד – "עיצוב כדי לשגשג"

ת'רון הווארד הוא פרופסור באוניברסיטת קלמסון ומנהל מתקן בדיקת השימושיות שלה. ספרו "עיצוב כדי לשגשג" מתמקד במה שמניע אנשים להצטרף, להישאר ולצמוח בתוך קהילה מקוונת או רשת חברתית, ומנסח ארבעה עקרונות עיצוב אסטרטגיים לבניית קהילות מקוונות מצליחות:

 1. שָׂכָר – אנשים לא יהפכו לחברים ברשת חברתית ללא הטבה ברורה. התגמול החשוב ביותר שיש לך להציע הוא הניסיון.
 2. לְהַשְׁפִּיעַ קיים בקהילה כאשר חבריה מאמינים שהם יכולים לשלוט או לעצב מדיניות, נהלים, נושאים וסטנדרטים. לסוגי חברות שונים, מבקרים, טירונים, קבועים, מנהיגים וזקנים, יש צורכי השפעה שונים.
 3. שייכות הוא הטכניקות והמנגנונים לעזור לחברי הקהילה לפתח תחושה של "נוכחות חברתית", תחושה שהם שייכים לאותה קהילה, שהם מזדהים איתה וחולקים קשר עם חבריה. מיתולוגיות משותפות, סיפור מוצא, טקסי חניכה, סמלים, קודים, טקסים וזהות מותג – כולם תורמים להשתייכות.
 4. מַשְׁמָעוּת – כדי להיחשב כמשמעותית, הקהילה שלך צריכה להיות מוכרת היטב, להתבסס כ"מקום ללכת אליו" להגשמת מטרות המשתמשים שלך, מוערכת על ידי אנשים שהמשתמשים שלך מכבדים, מאוכלסת באנשים רציניים ונלהבים בתחומם, נכבדים כמותג מכובד למשתמשים שלך. המשמעות של הקהילה שלך היא בסיפור שאתה מספר כשאתה מזמין אנשים להצטרף, בהישגים של החברים, בסרטונים ששותפו ובתחרויות שזכו.

כמו שחמט, מוצרי תוכנה מורכבים המיועדים לעבודת צוות, למשל, רשתות חברתיות, צריכים לפחות שתי רמות של מודלים רעיוניים:

 1. טקטי – איך לנהל את הקיר שלך ולשתף הערות (או איך הכלים נעים על לוח השחמט)
 2. אסטרטגי – איך לעצב רשת חברתית משגשגת שבה משתמשים יכולים לחוות תגמול, השפעה, שייכות ומשמעות (או איך לתכנן הגנה או התקפה על לוח השחמט)

ספרו של הווארד מתמקד אך ורק ברמה האסטרטגית, ומשאיר את ההצלחה והכישלונות של עיצוב ממשק המשתמש במוצרי רשתות חברתיות פופולריות וכושלות למחברים אחרים.

תרגול ניהול

ניהול תרגול כולל סוגים רבים של פעילויות (תזמון מטופל, תיעוד ביקור, חיוב) שניתן לחלק באופן גס בלולאה בת שישה שלבים להלן:

 1. איסוף מידע
 2. לכמת
 3. לפרש
 4. ניסוח יעדים, תוכניות ומשימות
 5. הקצה משימות
 6. אמת את ביצוע המשימה – חזור לשלב 1.

שלבים 4, 5 ו-6 לעיל קשורים לעבודת צוות. עבודת צוות פירושה גם עבודה משותפת כדי לגלות שגיאות, למנוע שגיאות עתידיות ולהפחית את השפעתן.

נראה שיש גוף הולך וגדל של מחקר וספרות בכל רמת עיצוב. אני מצפה לקרוא ספר שמגשר על פער התכנון הטקטי-אסטרטגי של המערכת.Source by Yuval Lirov

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.