ניכור ברשת החברתית: האם אנו מתנתקים?

המדיה החברתית זוכה לשבחים כערוץ הדיגיטלי היחיד שבאמת סובב את הרעיון לקרב אנשים. למרות שזה כמובן נכון, אנליסטים ומשתמשים מגלים שהפופולריות שלו יכולה להיות קשורה גם למגמה הולכת וגוברת של ניכור ובדידות. העובדה שרשתות חברתיות יכולות להיות אחראיות לבדידות נראית בהתחלה מוזרה ולא אינטואיטיבית, אך הבנה מעמיקה יותר של המדיום והתפקיד שהוא ממלא בחיי אנשים מקלה על האמונה על עובדה זו. לכן, אם הרשתות החברתיות המקוונות מוכיחות שהן השפעה שלילית בחייהם של אנשים מסוימים, כיצד ניתן וצריך להשתמש באמצעי על ידי אנשים ומותגים, אם בכלל?

המדיה החברתית עולה

הטענה כי המדיה החברתית היא הגורם העיקרי לניכור שחווים מיליוני אנשים יכולה להיות מעט מטעה. עם זאת, בהחלט קיימת מגמה המצביעה על כך שמגפת הבדידות ועליית המדיה החברתית מתואמים במונחים כרונולוגיים. ככל שיותר ויותר אנשים הפכו לחלק מרשתות חברתיות שהולכות ומתרחבות, כך שהרכיבים המרכזיים של האינטראקציה האנושית החלו לרדת. אינטראקציה אישית נסחרה לאינטראקציה מקוונת ומופשטת. התקשורת המילולית ממשיכה לרדת כאשר יותר אנשים מתקשרים כעת עם טקסטים קצרים יותר או אפילו בעקיפין. במובן מסוים, נראה כי עצם המודעות לחיבור העל לרשת חברתית בכל עת, הפכה את התקשורת המתמדת למיותרת. מכיוון שאתה כבר מודע למה שקורה כרגע בחייו של חבר, נראה שמיותר לפנות לאותו אדם על מנת להתחבר ולברר פרטים נוספים על חייו.

תקשורת וניכור עקיפים

הרשתות החברתיות אולי התחילו כרעיון לחבר אנשים זה לזה, אך האבולוציה שלה ראתה אותה להיות יותר פלטפורמת שידור שבה למעשה אין צורך באינטראקציה ישירה עם אחרים. במקום להשתמש בערוצים מקוונים כדי לבנות באופן פעיל את הקשרים החברתיים שלנו על ידי שיחה או יצירת קשר עם אנשים, משתמשים רבים פועלים כעת במנותק – רק פרסום תוכן ועדכונים המשקפים את מצבם הנוכחי. אמנם סוג זה של 'פרסום' מעורר לעתים קרובות סוג של מעורבות כגון הערה מהירה או 'לייק' הקצר – זוהי חילופי דברים דלים שאפשר להשוות אותם לברכה של חבר כשהוא עובר ברחוב.

חיבורים אבדו והושגו

אמנם ניכור ברשתות החברתיות הוא בהחלט סימפטום מטריד של העידן הדיגיטלי שלו השפעה על האינטראקציה האנושית והתנהגות, היא גם מתהדרת בסיפורים רבים הסותרים את ממצאיהם של משתמשי מדיה חברתית בודדים. הרשתות החברתיות סייעו לאנשים רבים להתחבר ליותר אנשים ממה שהם עשו בדרך אחרת, תוך שהיא מאפשרת לאנשים לשמור על קשר עם חברים ובני משפחה שגרים רחוק. בסך הכל, הרבה על חוויית המדיה החברתית היא מה שמשתמשים עושים אותה. אלה הרגישים לחרדה חברתית ולבידוד יראו ככל הנראה עלייה בתחושות אלה באמצעות שימוש במדיה חברתית, בעוד שמי שנוטה באופן טבעי להתרועע ימצא את הפלטפורמה שימושית כתוספת לחיים החברתיים שלהם.

המדיה החברתית שינתה את האופן שבו אנשים מתקשרים זה עם זה ועם מותגים, וחברות שמודעות לשינויים עדינים אלה יסתדרו טוב יותר מהמתחרות שלהן. הבנה כיצד להשתמש במדיה החברתית ככלי ולא כתחליף לקשר אנושי היא המפתח לחוויה חיובית שיכולה להיות מעשירה, שימושית ומהנה.Source by Inge Van Eetveldt

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.