מותו של EZBoard

במשך שנים, EZBoard הייתה קהילה שהציעה פורומים זולים יחסית וקלים לתחזוקה למנהלים. כמעט כל אחד יכול היה להירשם, לעצב ולעצב אתר ולהזמין את חבריו להשתתף. ואכן, כמה מהפורומים הגדולים ביותר באינטרנט בנויים על EZBoard. למרבה הצער, מתקפת פריצה כלל-מערכתית האחרונה הרסה את המוניטין של החברה ושלחה מנהלים רבים לארוז. בואו נסתכל על הקהילה המכובדת ועל הפגם הקטלני שהפיל את החברה ממקומה.

בזמנו EZBoard התגאה ביותר מ-14,000 קהילות אינטרנט. רבים מהם התחילו על ידי אנשים שחיפשו פורום דיונים לנושאים האהובים עליהם, בעוד שאחרים הוקמו על ידי אנשי עסקים כמוני. הסיבות לכך שעסקים נמשכו ל-EZBoard היו כפולות:

1. לא ידענו מספיק על PHP כדי ליצור ולנהל אתר עבור עצמנו, וכן

2. לא רצינו לעבור על הוצאות אירוח האתר שלנו בשרת ייעודי, ובמקום זאת השתמשנו בבנק המחשבים העצום של EZBoard כדי לאכלס את הקהילות שלנו.

יש להודות, הסיבה מס' 1 הייתה חלק עצום מהסיבה שנתקעתי עם EZBoard. בטח, ידעתי על vBulletin ופורומים קשורים, אבל רכישת רישיון מהם וניהול האתר בשרת ייעודי היו אופציה יקרה, במיוחד מכיוון שבזמן מסוים ניהלתי יותר מתריסר פורומים! יכולתי להתמודד עם החיובים המשתנים שנגרמו מלהיות עם EZBoard על ידי תשלום דמי המנוי שלי על בסיס רבעוני, חצי שנתי או אפילו שנתי. אני בספק אם חילקתי יותר מ-$500-600 בכל שנה נתונה, אז זה היה חסכוני עבור העסק שלי.

הייתי צריך לדעת ש-EZBoard לא ממש עמד במשימה כשהמערכת שלהם נסגרה למספר ימים באביב 2004 לאחר מה שהיה אמור להיות עדכון פשוט כלל מערכתי של הפורומים. שעות השבתה של כמה שעות הוארכו למספר ימים ומנהלי הפורום נותרו בחושך במשך כל אותו זמן. חשוב מכך, חברי פורום רבים הניחו את הגרוע ביותר ופלפלו את תיבת הדואר הנכנס של מנהלים רבים בשאילתות. הימים ההם לא היו מהנים; EZBoard אכן התאושש ונתן למנהלים זיכויים עולים על מספר הימים שבהם הם היו מושבתים. ובכל זאת, אם הסתמכת על הכנסות מ-AdSense – כמוני – הפסדת בגדול.

ההיסטוריה הייתה אמורה לחזור על עצמה ב-30 במאי 2005, כאשר דיווח על מתקפה חיצונית של האקרים הפילה את EZBoard כליל. כן, הלוחות עדיין פעלו, אבל רוב ההודעות נעלמו וכל ההודעות החדשות החלו להיעלם. EZBoard הודה כמעט מיד שהם נפרצו ועבדו במרץ כדי לשחזר את 9000 הלוחות שנפגעו. עם זאת, עד מהרה התפרסמה הידיעה שחלק גדול מקבצי הגיבוי שלהם נפרצו גם כן. מנהלי הפורום תהו אם EZBoard שמר את כל הקבצים שלהם בשרתים פגיעים או שהמתקפה נעשתה באופן פנימי. הודעות מהנהלת EZBoard היו מעורפלות "מטעמי אבטחה", כך שאיש לא ידע בוודאות.

ככל שחלפו הימים ומנהלי הפורום הבינו שתהליך השיקום יהיה חלקי בלבד וייקח שבועות עד לביצועו, זרם קבוע של מנהלים החל להגיע לאתרי php כדי לראות כיצד להעביר את הלוחות שלהם. בחשש ביקרתי באתר PHPBB2 בידיעה שמערכות הכישורים שלי מוגבלות בתחום זה. עם זאת, עד מהרה למדתי שהתוכנית הספציפית הזו היא קוד פתוח – למעשה, חינמית – ומדריכי ה-Flash הסבירו הכל בצורה ברורה ויעילה. אז, בערב אחד הקמתי את האתר החדש, העברתי כמה קבצים והשקה.

החלק הכי טוב? בשנתיים שחלפו מאז שהייתי עם EZBoard חברת האחסון שלי לדפי אינטרנט שדרגה את האתר שלהם מספיק כדי להיות מסוגל לאכלס את לוחות ההודעות שלי. לכן, במקום להיות דפי אינטרנט בשרת אחד והפורומים שלי בשרת אחר, אוכל לשכן אותם ביחד. והכי חשוב, לא אצטרך יותר להסתמך על תוכניות הגיבוי הפגומות של EZBoard ויכולתי לגבות את כל הקבצים בעצמי.

עדיין יש לי קהילת EZBoard אחת ויכול להיות שאשמור אותה לעת עתה. זה קטן, אבל מאוד מבוסס שבו הוא "יושב" ואיבדתי רק 4 או 5 קבצים בהתקפה. שניים מהאתרים שלי העברתי ל-PHP ושניים אחרים החלטתי למחוק מכיוון שהם היו איטיים יותר. למרבה המזל, נפטרתי מכמה אתרים קטנים יותר, ללא ביצועים קודם לכן. ובכל זאת, הרגשתי את הכאב של תקרית הפריצה של EZBoard והחלטתי שהגיע הזמן לעבור.

אז מה העתיד של EZBoard? זה קשה לדעת. הם מבטיחים שדרוג גדול שיכלול את היכולת לאפשר למנהלים לגבות את האתרים שלהם. זה יהיה מהלך טוב מאוד. עם זאת, העלויות האדמיניסטרטיביות עם EZBoard עולות כעת על מה שמנהלים משלמים עם חברות אחסון אתרים סטנדרטיות רבות. מעט אתרים גדולים מספיק כדי לדרוש שרת ייעודי, לכן סביר להניח שמנהלים רבים ישקלו להתרחק.

ננשכתי פעמיים מ-EZBoard ולא התענגתי על מכה שלישית, ולכן שני האתרים הגדולים שלי נמצאים כעת עם PHPBB2. המהלך ארך זמן, אבל ללוח החדש יש הרבה יותר תכונות מתקדמות בהשוואה ל-EZBoard. בטח, יש לי עוד דברים ניהוליים לעשות — כמו לעזור למשתמשי AOL שמתקשים להירשם — אבל אני כבר לא כפוף לגחמותיו של EZBoard. אני שמח שגורם סיכון גדול הוסר גם עם האחריות הניהולית המוגברת. אתה תהיה גם אם תחליט לעשות את הצעד.Source by Matthew Keegan

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.