מושגי מפתח בניתוח רשתות חברתיות 1 – צמתים וקישורים

הבנה כללית של מושג הרשתות החברתיות צמחה בעשור האחרון, בעיקר כתוצאה מהפופולריות של אתרי מדיה חברתית כמו פייסבוק, טוויטר ולינקדאין. עם זאת, הן גיוס הרשתות החברתיות להשגת מטרות והן לימוד המבנה והתפקוד של הסדרים חברתיים אלה בוצעו הרבה יותר זמן מאשר נראה שהקליטה האחרונה והמהירה מאוד של טכנולוגיות מידע ותקשורת מאפשרות. . ניתוח הרשתות החברתיות (SNA) מתגלה ככלי רב עוצמה להבנת הפעולה הקולקטיבית. מקורו במחקר הסוציולוגי של קבוצות קטנות ויחסים בין אישיים, במיוחד כפי שמתואר ביצירותיו של גיאורג סימל (1858-1918), ובטכניקות הייצוג והאנליטי שפותחו בענף המתמטיקה הידועה בשם תורת הגרפים.

שני מושגי היסוד בבסיס ה- SNA הם צמתים וקישורים. צמתים הם האובייקטים החברתיים הנפרדים המרכיבים את הרשת, כגון אנשים, קהילות, ארגונים או מדינות. קישורים, או קשרים, מזהים ומתארים את הקשרים בין הצמתים, והם יכולים להיות שונים בארבע דרכים לפחות.

איכות העניבה מתייחסת לאופי המהותי של הקשר בין הצמתים, בין אם מדובר בידידות, רומנטיקה, עבודה משותפת או השתייכות לאותה עמותה התנדבותית. כמות העניבה מתייחסת לחוזק היחסי של מערכת היחסים שהיא מייצגת. לדוגמה, אנו רואים שחלק מחברינו טובים או קרובים יותר מאחרים, אולי על בסיס קשר רגשי עמוק יותר או ניסיון משותף כלשהו. ריבוי גמישות מייצג את הרעיון שהקשר בין הצמתים עשוי להתבסס על יותר מאיכות אחת. כך, למשל, אתה עשוי להיות במערכת יחסים רומנטית עם מישהו שאתה עובד איתו. לפיכך, לקשר בין שניכם יהיה ריבוי של שניים. סימטריה מתייחסת לכמות ההדדיות בין הצמתים ביחס לקשר מסוים. לכן, אם אחד מחבריך מעריך את עוצמת הידידות שלך באותו אופן שאתה עושה, מערכת היחסים הזו היא סימטרית ביותר. עם זאת, אם חבר או בן משפחה סומך עליך על תמיכה מוסרית במידה רבה יותר מאשר אתה סומך עליהם, הרי שזהו לא קשר סימטרי.

הרשתות החברתיות יכולות להיות שונות גם ביחס לגודל ולהיקף. מספר הצמתים עשוי להיות מוגבל לבני משפחה קרובה או מורחבת, או שהוא עשוי להתרחב כלפי מעלה למאות אלפי העוקבים שיש לכמה מפורסמים בפייסבוק. הקישורים האלה מבוססי מעריצים יכולים להיות מאוד לא סימטריים, כמו במקרה של אייקון החדשות המזויפות סטיבן קולבר, שיש לו יותר מארבעה מיליון עוקבים בטוויטר, ובכל זאת הוא לא עוקב אחרי אף אחד. גודל הרשת נוטה להמחיש את התופעה המכונה יתרון מצטבר, או מה שמתמטיקאים מתייחסים אליו כחוק כוח. המשמעות של זה היא שככל שמספר החיבורים שלך יגדל, סביר להניח שתראה עלייה דרמטית מאוד במספר החיבורים, כאילו מערכת החיבורים הראשונית שלך אינה פועלת ביצירת קשרים משלהם.

קנה המידה של רשת הוא מדד לאופן הפצת הרשת הגיאוגרפית, בין אם היא מוגבלת לשכונה, למשל, או מכסה אזור, אומה או העולם. סופרים כמו פאולו קואלו ואוראן פמוק, שהרומנים שלהם מכרו מיליוני עותקים במספר שפות, מושכים לרגע ידוענים ומושכים מספר רב של עוקבים באתרי מדיה חברתית מכל רחבי הגלובוס. בדרך זו, לאנשים שאחרת לא היו יודעים בכלל על קיומם של אחרים ניתנת האפשרות לקיים אינטראקציה באמצעות הצומת המייצג את האינטרס המשותף שלהם בספרות העכשווית.

כשהתרחק מהמדיה החברתית וממיני הרשתות הלא-סימטריות הקשורות לסלבריטאים, בשנת 1973 פרסם הסוציולוג מאוניברסיטת סטנפורד מארק גרנובטר מאמר בשם "חוזק הקשרים החלשים". ביצירה זו שמובאת מאוד, המחבר מדגים בבירור את הפוטנציאל של SNA כאשר הוא מסוגל להראות שמכרים חשובים יותר בעצם מחברים קרובים בכל הנוגע לחיפוש עבודה.

המאמר הבא בסדרה יבחן מקרוב כמה מאפיינים של חיבורי רשת.Source by Robert A. Campbell, Ph.D.

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.