מאניה במדיה חברתית – גוגל סטייל

האמירה שהרשתות החברתיות 'שינתה את הדינמיקה של אופן השימוש באינטרנט' תהיה לא פחות מלשון המעטה. מאז השקתה של Orkut ב-2004, גוגל קפצה על עגלת הרשתות החברתיות עם היריבות המושבעות פייסבוק וטוויטר. המהדורה החדשה ביותר של זר היישומים מבוססי האינטרנט של גוגל היא Google Buzz, כלי חדש שמטרתו להרחיק משתמשים מאתרי רשת חברתית אחרים.

מה זה Google Buzz?

Google Buzz הוא אמצעי רשת חברתית התומך בדוא"ל, אשר (לפי חלקם) הולך לכבוש את עולם הרשתות החברתיות בסערה. זה נועד לאפשר למשתמשים לשתף תמונות, סרטונים, קישורים ועדכוני סטטוס עם חבריהם, כמו גם לדון בתוכן משותף. זה דומה מאוד לניוז פיד בפייסבוק בהקשר זה. זה דומה גם ל-FriendFeed, שירות שיתוף חברתי שנרכש על ידי פייסבוק בשנה שעברה עם קהל עוקבים קטן אך מסור.

הדבר הנהדר באפליקציה הזו הוא שהיא קלה, שלב אחד באינטגרציה עם חשבונות Gmail הקיימים של המשתמשים – משהו שגוגל כנראה סומכת עליו כדי להפוך את המוצר הזה להצלחה. עם בסיס משתמשים של 174 מיליון 'Gmailers', Google Buzz בוחנת מאגר עצום של משתמשים פוטנציאליים.

הדבר הלא כל כך נהדר הוא שזה דומה ליותר מדי שירותים שכבר קיימים בשוק. Google Buzz נראה כמו מוצר "גם אני". לאנשים כבר יש שפע של דרכים לשתף תוכן עם חבריהם: פייסבוק וטוויטר הן שתי אפשרויות פופולריות. בלוגים זה משהו אחר. שליחת טקסט ותמונות בדואר אלקטרוני לחברים עדיין פופולרית מאוד. אז האם Google Buzz יצליח לגרום לצרכנים לעבור?

התמודדות עם תחרות:

עם בסיס משתמשים נאמן של 400 מיליון, ענקית הרשתות החברתיות פייסבוק פועלת בעסק מאז 2007 והיא זוללת את עוגת השוק מהר יותר בכל דקה. כל הזמן מחדשת ומוסיפה תכונות חדשות יותר, פייסבוק הצליחה למשוך ולשמר משתמשים יותר מכל אתר רשת חברתית אחר, והיא התחרות מספר 1 של גוגל. אחריה במקום השני טוויטר, עם 18 מיליון משתמשים רשומים.

במהלך השנים, גוגל עשתה מספר ניסיונות להדביק את התחרות אך לא הצליחה למשוך זאת.

רקורד רעוע:

גוגל לא בדיוק התבססה בתחום הרשתות החברתיות. ענקית מנועי החיפוש נאבקת ביצירת בסיס לקוחות נאמן ונראה שהיא מגישה יותר יישומים ממה שהשוק יכול להתמודד. המפורסם ביותר, Orkut לא הצליחה להמריא מחוץ להודו וברזיל, וגם מאמצי המדיה החברתית האחרים של גוגל התרסקו בשוק: Dodgeball, Jaiku ו-OpenSocial, אם להזכיר שלושה.

לאחרונה השיקה גוגל את גל גוגל, אמצעי נוסף למידע, נתונים ושיתוף דעות, שלא ממש המריא. נציגי גוגל הודו ש-Buzz קיבל השראה מ-Google Wave ותיארו אותו כ"כלי מקוון לתקשורת ושיתוף פעולה בזמן אמת". "גל יכול להיות גם שיחה וגם מסמך שבו אנשים יכולים לדון ולעבוד יחד באמצעות טקסט בפורמט עשיר, תמונות, סרטונים, מפות ועוד." ביסודו של דבר, Google Wave הוא דואר אלקטרוני, הודעות מיידיות, כלי שיתוף פעולה מקוון וויקי, כולם משולבים לשירות אחד. אז מה ההבדל בין באז ל-wave?

באז נגד גל:

Google Buzz משתמש בעדכוני אימייל בעוד ש-Google wave היא תקשורת בזמן אמת (אתה יכול למעשה לצפות במישהו מקליד את התגובה שלו או הערה על גל בודד) Wave נבנתה על תכונות שיתופיות כמו עריכת מסמך, תכנון אירוע, יצירת הערות לפגישה, ו בקרוב. אבל אם אתה רק רוצה לשתף תמונות, סרטונים או הערות שלא דורשות תקשורת בזמן אמת, אז Google Buzz היא כנראה האפשרות הטובה יותר.

אחת הבעיות של Wave היא שזה כלי שקשה להסביר לאחרים, וברגע שמבינים מה זה Wave קשה עוד יותר להבין את כל מה שאפשר לעשות איתו. Buzz, לעומת זאת, פועל בדומה לדואר אלקטרוני ומתמקד בדבר אחד: שיתוף תוכן עם אחרים. זו כנראה אחת הסיבות לכך ש-Google Wave לא הצליחה כמו שכולם ציפו לה.

עם זאת, Google Buzz עשוי להתברר כמבטיח הרבה יותר מקודמו:

באז, ביום הראשון, הוא שירות טוב ואלגנטי יותר ממה שפייסבוק הפכה לאחר שש שנים. חלק מזה נובע מכך שפייסבוק נאלצה ליצור את הרשת שלה מאפס והייתה חלוצה בקטגוריה, ונתנה לה הרבה מטען להתגבר בשלב זה. לגוגל, בינתיים, יש את היתרון לבנות בראש ג'ימייל ולהצליח לנכס רעיונות טובים גם מפייסבוק וגם מ-Twitter. אני קורא לזה "יתרון מוביל שני". Google Buzz פשוט, אלגנטי ודי מהיר. Buzz מקל על הכלת תמונות ומדיה אחרת בפוסטים, וזה ניצחון על פייסבוק. לגוגל אין הרגל לבצע שינויים גדולים בדיוק כפי שהמשתמשים מרגישים בנוח עם השינויים הקודמים. פייסבוק נראה נסחף; גוגל לא.

פרטיות גוגל גוברת על פרטיות פייסבוק. למרות מספר 1 למטה, גוגל בדרך כלל מקבלת ציונים טובים להגנה על נתוני משתמשים. לפייסבוק הייתה סדרה של פיצוצי פרטיות שיצרו חוסר אמון ניכר של משתמשים. Buzz פועל בתוך Gmail. שילוב הרשתות החברתיות באפליקציה שרוב האנשים חיים בדואר אלקטרוני הופכת אותה לחלק טבעי יותר בתקשורת, ולא ליעד ותהליך מקוונים נפרדים. משתמשי Gmail ברשימת אנשי הקשר שלך הם הבסיס לקהילה שלך. Buzz יוצר מערכות יחסים באופן אוטומטי, מה שמביא לרשת חברתית הכוללת יותר מחברים קיימים שלך, בתנאי שהם משתמשים בג'ימייל. ליצירת רשתות באופן אוטומטי יש פלוסים וחסרונות, אבל נראה כמו יתרון למשתמש.

פוטנציאל לשיווק:

נקודה נוספת שברצוני להדגיש היא העובדה שבעוד שפייסבוק חצבה נישה במרחב ה'בלתי פורמלי והחברתי בלבד', ל-Google Buzz יש פוטנציאל למקד את מרחב המשתמשים העסקיים. מכיוון שאנשים רבים כיום משתמשים בג'ימייל וב-Gtalk גם לשימוש מקצועי, הסיכוי שמשתמשים יבנו רשתות עסקיות מקיימות בפלטפורמה זו גבוה. זה משאיר הרבה מקום למשווקי B2B שלומדים כיצד להשתמש במדיום זה ביעילותSource by Neha Mirchandani

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.