דע והשתמש בזכויות הצרכן שלך

צרכן הוא חלק בלתי נפרד מהשוק של ימינו. למעשה, ללא צרכנים, השוק אינו דבר. אבל עדיין, צרכנים זוכים למספר רב של סחורות ושירותים באיכות נמוכה על ידי יצרנים או חברות חשודים על כך שהם מרוויחים יותר ויותר כסף שחור.

במילים אחרות, צרכנים מנוצלים על ידי יצרנים לא אמינים רק בגלל האנאלפביתיות שלהם. כמה צרכנים אפילו לא יודעים על זכויות הצרכן. על מנת להגן על זכותו של הצרכן, הממשלה חוקקה חוק בשם Consumer Protection Act בשנת 1986 המעניק 6 זכויות בסיסיות לצרכנים. כל הזכויות הללו נוצרות על מנת לספק מוצרים ושירותים ראויים לצרכנים.

קיימות זכויות הצרכן הבאות:

1. הזכות לבטיחות:

בהתאם לזכות זו, הלקוחות מקבלים את הזכות להיות מוגנים מפני קניות של סחורות ושירותים שאינם בטוחים לחיים כמו גם לרכוש. זכות זו ממלאת תפקיד חיוני על מנת להבטיח ולהבטיח את חיי הצרכנים. זכות זו כרוכה בדאגה לאינטרס ארוך הטווח של הצרכן ולצרכיו העכשוויים. לרוב, פגמי ייצור של מוצרים שונים, למשל, סירי לחץ, בלוני גז, ברזל, גייזר, מטחנה-מיקסר, טוסטר ומכשירים חשמליים אחרים עלולים לגרום נזק לחיים, לבריאות ולרכוש של הלקוחות התמימים. . זכות זו לבטיחות מגנה על הלקוחות מפני מכירה של מוצרים ושירותים לא מרוצים ואיכותיים כאלה.

2. הזכות למידע:

בהתאם לזכות למידע, לצרכנים יש את הזכות לקבל מידע בנוגע לטוהר, מחיר, איכות, כמות וסטנדרט של סחורות או שירותים על מנת להגן על עצמם מפני שיטות פוגעניות ובלתי הוגנות של בעלים לא ישרים. על פי זכות זו, על היצרן או הבעלים למסור מידע נכון ורלוונטי לצרכנים לגבי המוצרים.

3. זכות בחירה:

לפי זכות הבחירה, לכל לקוח ולקוח יש את הזכות לבחור את הסחורה או השירות לפי בחירתו ודרישתו. זכות הבחירה היא למעשה הבטחה ליכולת, זמינות וגישה למגוון מוצרים ושירותים במחיר סביר או במחיר הוגן. היצרן או הבעלים או הספק או הקמעונאי אינם יכולים לאלץ את הצרכן לרכוש מותג מסוים בלבד. הצרכן יכול לבחור באופן חופשי את המוצר האיכותי והמתאים ביותר לפי העניין והתקציב שלו.

4. הזכות להישמע או הזכות לייצוג:

זכות השמיעה או הזכות לייצוג מאפשרת לצרכן לייצג אותם מול כל אדם. במילים אחרות, צרכנים יכולים להתלונן נגד יצרן לא ישר, בעלים, חברה, מותג וכו' ופורום לתיקון תלונות צרכנים צריך לשקול את הבעיה שלהם במסגרת זכות זו.

5. הזכות לבקש תיקון:

במסגרת הזכות לבקש תיקון, לצרכן יש את הזכות לבקש תיקון או לקבל פיצויים כנגד שיטות סחר בלתי הוגנת של יצרן חשוד. זכות זו מבטיחה צדק לצרכן מפני התעללות. הזכות לתיקון כוללת פיצוי בצורת כסף או החלפת מוצרים לפי שביעות רצון ודרישת הצרכן.

6. הזכות לחינוך לצרכן:

בהתאם לזכות לחינוך לצרכן, הצרכן רוכש את הידע על זכויות הצרכן. לקוח בקיא יודע את החשיבות והשימוש הנכון בזכויותיו. למעשה, הם יכולים לנקוט צעדים נגד כל אדם שבגללו הם מרומים.

לבסוף, אני רוצה לומר שמספר גדול של צרכנים משכילים, אבל לא חסרים צרכנים אנאלפביתים, שאין להם ידע על זכויות הצרכנים. אנאלפביתיות היא הסיבה העיקרית לניצול שלהם על ידי קמעונאים לא ישרים רבים. כעת, הם לא צריכים להיות מודאגים בקשר לזה יותר מכיוון שיש המון פורום צרכנים מקוון זמין עבור 24×7 על מנת לגרום להם להיות מודעים לזכויות הצרכנים.

צרכנים יכולים בקלות להשלים את ההליך של רישום תלונות מקוון בפורום צרכנים על ידי ביצוע שלבים פשוטים ולקבל את הפתרון הטוב והאופטימלי התואם לבעיות שלהם תוך זמן קצר.Source by Seema Rawat

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.